Demirdöküm Neva Arıza Kodları

Demirdöküm neva Kombi Arıza Kodları

Demirdöküm Neva Arıza Kodları ve çözümleri

Demirdöküm Neva F01 Arıza Kodu

Aşırı ısınma emniyet termostatı devrede.

Kombi tesisat su sıcaklığı 85°c üzerinde çıktığınnı yani maksimum ısı  değerini aştığını bildiren arıza kodudur. Bu durumda aşırı ısınma emniyet termostatı yani limit termostat devreye girer, cihazı bloke konuma getirir. Bu durumda cihaz çalışmayacaktır.

Kombi altında kalorifer gidiş ve dönüş vanalarına bakın. Vanaların açık  olduğundan emin olun. Kalorifer vanalarına  bakın açık olduğundan emin olun. Kış modunda mutlaka 2 Peteği kullanın. Daha sonrasında Neva model kombinize reset atın. Bu uygulamalardan sonra da arızada düzelme olmuyorsa tesisat tıkanmış, kalorifer filtresi tıkanmış olabilir. Üç yollu vana, devir daim motoru veya ana eşanjörde sorun olabilir. Tespit ancak yerinde yapılabilir ve müdahale ile sorun çözümlenir. Bu konuda Servisimizi arayarak yardım alabilirsiniz.

Demirdöküm Neva F02 Arıza Kodu

Kullanım suyu ntc sensöründe veya bağlantısında arıza.

Sıcak su ntc arızası olarak da adlandırabildiğimiz arıza kodudur. Böyle bir sorunda kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmanız doğru olmaz. sıcak su sensöründe problem olabilir, sensör bağlantılarında kopma veya kısa devre durumu olabileceği gibi sensör boruları nem yapmış olabilir. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi için servisimizle görüşmelisiniz.

Demirdöküm Neva F03 Arıza Kodu

Kalorifer gidiş suyu ntc sensör arızası.

Kalorifer gidiş suyu sensörünün arızalı olabileceği, bağlantı ya da sensör borularında sorun olabileceğini bildiren arızakodudur. Cihazı resetleyin, resetle düzelme olmuyorsa Cihaza müdahalede bulunmadan servisimizden destek alınız.

Demirdöküm Neva F04 ArızaKodu

Gaz yokluğu-iyonizasyon arızası.

Ateşleme arızası veya iyonizasyon sorunu olarak bilinir. Çok sık yaşanan arıza durumlarından biridir. Konut içinde gaz yoksa, Neva kombiye gaz gelmiyorsa veya kombi parçalarında sorun varsa bu problemle karşılaşılabilir.

Servis öncesi gaz vanalarına bakmalı, kapalı ise gaz vanalarını açmalısınız. Gaz vanalarını açarak konuta ve kombiye gaz geldiğinden emin olmanız gerekir. Gaz vanaları açık ise ve Neva kombiye gaz gelmekte ise sorun parçalarda olabilir. öncelikle kombiyi resetlemenizi öneririz.Kesin bir tespit için arızanın yerinde görülmesi gerekir. Bu arıza durumunda; anakart, gaz grubu veya elektrotlarda sorun olabilir. servisimizden yardım alırsanız arızanız kısa sürede tespit edilip çözümlenecektir.

Demirdöküm Neva F05 Hata Kodu

Hava akış arızası.

Neva model kombilerde hava akışında yani atık gaz sisteminde bir sorun olduğunu bildirir. Bu gibi durumlarda birçok parçada sorun olabilir.Öncelikle kombinizi resetlemenizi öneririz  Anakart, prosestat veya fan ile alakalı bir sorun yaşanıyor olabilir. Yine de kesin tespit ve çözüm için servisimizden yardım alabilirsiniz.

Demirdöküm Neva F06 Arıza Kodu

Kalorifer dönüş suyu ntc sensör problemi.

Kalorifer dönüş suyu ntc sensörü arızalı olabilir, sensör bağlantılarında problem olabilir veya borular nemlenmiş olabilir.Öncelikle kombinizi resetlemenizi öneririz. Resetleme İle düzelmiyorsa Cihaza müdahalede bulunmadan servisimizi aramalısınız.

Demirdöküm Neva F07 Arıza Kodu

Gaz grubu geri besleme hatası.

Öncelikle Dairenizide gaz girişi varmı Gaz vanalarınızı Kontrol edip Gaz Geldiğinden Emin olmalısınız Sonrasında Kombinizi Resetlemenizi Öneririz tüm bunları yaptığınız halde sorun devam ediyorsa Gaz valfi geri besleme sorunu olarak da adlandırabiliriz. Bu gibi durumlarda cihaza müdahalede bulunmadan servis desteği almalısınız.

Demirdöküm Neva F08 Arıza Kodu

Kalorifer gidiş suyu sensöründe aşırı ısınma problemi.

Kalorifer gidiş suyu sensör sıcaklığı 85°c üzerine çıktıysa bu sorun yaşanır. Bu sorunda kombiyi birkaç defa resetleyin. Düzelme olmazsa kombiyi bir süre kadar kapatmalısınız. Cihaz bu süre zarfında soğuyacaktır. Bir süre sonra kombiyi yeniden açın. Arıza durumunda düzelme olmuyor ise mutlaka Servisimizle görüşerek yardım alın.

Demirdöküm Neva F09 Arıza Kodu

Hava akış anahtarında kısa devre problemi.

Kombi çalıştıktan sonra prosestatın kapalı olduğunu belirtir. Anakart ile prosestat arasındaki bağlantılarda sorun olabilir. Bağlantılarda kopma veya kısa devre durumları söz konusu olabilmektedir. öncelikle Cihazı resetleyin Resetleme ile Düzelme olmuyorsa Kesin bir tespit ve çözüm adına mutlaka servisi aramalısınız.

Demirdöküm Neva F10 Arıza Kodu

Tesisat su basıncı düşük veya yüksek.

Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman en başta ekranda beliren bar değerini kontrol etmelisiniz. Basınç 1 bar altını gösteriyor ise düşük demektir. 2,5 bar üzerini gösteriyor ise yüksek demektir.

Basınç düşük ise; Neva kombinin sağ altında bulunan siyah doldurma musluğunu sola çevirmeli ekrandan hata kodu silinene kadar su basılmalıdır. Basınç yüksek ise; Neva kombiye yakın bir kaloriferin üst yan kısmı açılmalı, ekrandan hata kodu silinene kadar su alınmalıdır.

Demirdöküm Neva model kombinizin Su basıncını Görebilmek için

Neva model Kombinizin sağ en altta bulunan on- off tuşundan Kombinizi Kapatıp Ekranda su basınç değerini Görebilirsiniz ekranda su basınç değeri 1.5 bar olacak şekilde basıncı dengeleyin

 İşlemlerden sonra doldurma musluğunu veya hava akma kısmını mutlaka kapatın. Uygulamadan sonra arıza düzelmez ise kombiye reset atmalısınız. Yine bir sonuç elde edemezseniz veya işlemleri yapamıyorsanız bu durumda Servisimizle görüşebilirsiniz.

Demirdöküm Neva F11 Arıza Kodu

Sirkülasyon problemi.

Tesisat gidiş ve dönüş suyu sıcaklığı arasındaki ısı farkının 40°C civarında ise cihaz ekranda bu hata kodunu verir. Kombi altında tesisat boruları vardır. Kalın borular tesisat gidiş ve dönüş borularıdır. Bu borular üzerindeki vanaları kontrol edin. Vanalar kapalı ise açın. Daha sonra peteklerin vanasına bakın. Vanalar kapalı ise yine açık konuma çevirmeniz gerekir. Vanalar açık ise ve sorun devam ediyor ise kombiyi resetlemeyi deneyin. Arıza durumunda düzelme olmaz ise; pompada sorun olabilir ya da farklı parçalarda problem olabilir. Teşhis ve onarım için mutlaka servisimizden  yardımı alın.

Demirdöküm Neva F12 Arıza Kodu

Düşük voltaj hatası.

Şebeke gerilim voltajı 165 V altında olduğunda bu sorun yaşanır. Bu gibi arıza durumlarında öncelikle cihaza müdahalede bulunmadan beklemelisiniz. Bir süre beklerseniz cihaz otomatik resetlenir ve voltajlar düzeldiğinde sorun çözümlenebilir. Uzun süre bekleme sonrasında arıza durumu düzelmezse veya voltaj düzelmesine rağmen sorun devam ederse anakart yanmış olabilir. Müdahale için  Servisimizi aramalısınız. Bu sorun hakkında size ayrıca öneride bulunmak istiyoruz. Voltaj problemi tekrar edebilir. Yeniden anakart sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Müdahale edilen anakartın garantiye girmesi için ve bu sorunun yeniden yaşanmaması için “Kombi Woltaj Regülatörü” kullanmanız gerekmektedir.

Demirdöküm Neva F13 Hata Kodu

Tesisat devresi sensörleri ters takılmış veya takılmamış.

20 sn süresi boyunca tesisat dönüş suyu sıcaklığı, tesisat gidiş suyu sıcaklığından 7°C fazla ise ekranda bu hata kodu belirmektedir. Tesisat devresindeki sensörlerin bağlantısı ters olabilir veya sensörler takılmamış olabilir. Kesin bir arıza tespiti ve onarımı için cihaza müdahale etmeden Demirdöküm Servisi yardımı almalısınız.

 Şimdi Ara!